Ara

KASKO SİGORTASI NEDİR?

Kasko sigortası isteğe bağlı bir üründür.Aracın yanma, çalınma gibi standart teminatlarının dışında sigortalının talebi ile teklifi/poliçeyi ek teminatlar ile genişletebilirsiniz. Sigorta şirketlerinin belirlediği teminatlarla ihtiyacınıza en uygun poliçeyi seçebilirsiniz.Tüm kasko poliçeleri aksi belirtilmediği takdirde sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir.

KASKO SİGORTASININ GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?


Standart kasko poliçeleri ile aracınız yurt içinde 1 yıl süreyle teminat altına alınıyor.Kasko sigortanızın geçerlilik süresi, ödemeyi yaptığınız ilk tutar ile başlamış oluyor.Sigorta poliçenizin ödemesini, belirlenen tarihten itibaren 30 gün içinde ödemediğiniz taktirde, sigorta şirketinin tek taraflı olarak poliçeyi iptal etme hakkı bulunuyor. Normal prosedüre göre, kasko poliçeniz başlangıç tarihinden itibaren 365 gün boyunca geçerliliğini sürdürüyor.KASKO SİGORTASI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?


Kasko sigortasının genel şartlarda tanımlanmış 4 çeşidi vardır:


 • Dar Kasko

 Kasko sigortası genel şartları dahilindeki teminat gruplarından bir bölümü için teminatın verildiği bir üründür.


 • Kasko

Kasko sigortası genel şartları dahilindeki teminat gruplarından tamamı için teminatın verildiği bir üründür.


 • Genişletilmiş Kasko

Sigortanın genel şartları kapsamındaki teminat gruplarının tümü ile söz konusu şartlarda ek sözleşme ile teminata eklenecek risklerden bir bölümü için teminatın sunulduğu bir üründür.


 • Tam Kasko

 Kasko sigortası genel şartlarında yer alan teminat gruplarının tamamı ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek tüm riskler için teminatın verildiği üründür.


Buna ek olarak sigorta şirketleri araç sahiplerinin farklı ihtiyaçlarına alternatifler sunmak amacıyla kasko teminatlarına ekledikleri diğer teminatlarla oluşturdukları paket ürünlerle çeşitliliği artırmışlardır.
KASKO SİGORTASI HANGİ RİSKLERİ KAPSAR? • Çarpma-çarpışma

 • Aracın yanması

 • Aracın veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi

 • Grev, lokavt, kargaşalık ile halk hareketleri ve bunları önlemek ve etkilerini azaltmak için yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucunda meydana gelen zararlar

 • Deprem, sel, su baskını, fırtına, dolu, yıldırım ve yanardağ püskürmesi ile meydana gelen zararlar

 • Araçta sigara benzeri maddelerin teması ile meydana gelen yangın dışındaki zararlar

 • Kemirgen hayvanların vereceği zararlar

 • Yağsızlık, susuzluk, donma, bozukluk, eskime, çürüme, paslanma ve bakımsızlık nedeniyle meydana gelen zararlar,


Kasko Yaptırmanın Avantajları Neler? Trafik Sigortası Varken Kasko Gerekli mi?


Trafik sigortası ile kasko sigortasının farklılıkları konusunda genellikle kafa karışıklığı yaşanır. Fakat Zorunlu Trafik sigortası ya da resmi adıyla Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası ve Kara Taşıtları Sigortası kasko sigortası arasındaki fark oldukça açıktır. Burada bilmeniz gereken en temel husus şu: Zorunlu Trafik Sigortası, kaza durumunda karşı tarafa ve üçüncü kişilere verdiğiniz zararları karşılar. Kasko sigortası ise kazalarda ve diğer risklerde kendi aracınızı güvence altına alır. Ayrıca trafik sigortası zorunludur, ama kasko zorunlu değildir. Fakat iki sigorta türü farklı amaçlara hizmet ettiği için iki araba sigortası da mutlaka yaptırılmalıdır.


Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir? Kasko Hesaplama Nasıl Yapılır?


Kasko sigortası, sigorta şirketleri tarafından yapılır. Araç kasko bedeli hesaplamasında Türkiye Sigorta Birliği’nin aylık düzenli olarak yayınladığı kasko değer listesini göz önüne alır. Türkiye Sigorta Birliği’nin kasko değer listesi belirlenirken araçların markası, üretim yılı, modeli gibi hususlar dikkate alınır ve aracın kasko değeri bu doğrultuda belirlenir. Yani sigorta şirketiniz bu kriterleri inceleyerek ve aracınıza uygulayarak size özel kasko araç sigortası teklifini hazırlar. Her aracın özellikleri farklı olduğu için farklı araçlara belirlenen kasko fiyatları da farklılık gösterebilir.

Kasko poliçesine dâhil etmek istediğiniz ek teminatlar da kasko fiyatında oldukça önemlidir. Örneğin ek teminatlar doğrultusunda deprem, dolu gibi doğal afetlere karşı aracınızı koruyabilirsiniz.

Hasarsız geçirdiğiniz her yıl için hasarsızlık indirimi kazanmanız da düzenli bir şekilde kasko yaptırmanın faydalarından sayılabilir. Sigorta şirketinizden yıl içerisinde herhangi bir tazminat talebinde bulunmamış olmanız, her yıl kademeli olarak artarak %30 ilâ %60’a kadar değişen oranda indirim kazanmanızı sağlar.

Olası Riskler Gerçekleştiğinde Ne Yapmalı?Bir riskin gerçekleşmesi durumunda kasko sahipleri genellikle hemen sigorta şirketini arıyor. Sigorta şirketi prosedürler hakkında bilgi vermekle kalmıyor, araç sahibinin ihtiyaçları doğrultusunda bir uzmanı kaza yerine yönlendirebiliyor. Araç kullanılamayacak durumda ise poliçeye eklenmiş çeşitli teminatlar çerçevesinde; araç temini, yolcu transferi, acil tıbbi yardım gibi çeşitli hizmetler derhal poliçe sahibine yönlendiriliyor. Hizmet kalitesi yüksek olan sigorta şirketleri, oluşan hasarın kaç günde ödeneceğini poliçe imzalanmadan bildiriyor ve bunun garantisini veriyor. Pek çok sigorta şirketinde küçük hasarlar hasarsızlık indiriminden faydalanma hakkını etkilemiyor. Hasarsızlık indirimi kasko yaptırılan her yıl daha avantajlı bir şekilde kasko güvencesinde kalmayı sağlıyor ve araç sahiplerine önemli bir avantaj sunuyor.

Kasko sigortası aksi belirtilmedikçe ödeme yapıldığı gün saat 12.00 de başlıyor ve bir yıl sonra aynı gün, aynı saatte bitiyor. Taksitle alınan poliçelerde başlangıç tarihi peşinatın ödendiği gün olarak belirleniyor. Kasko, yine aksi belirtilmedikçe tüm Türkiye’de geçerli oluyor. Kasko sahibinin aracına herhangi bir zarar gelmesi durumunda bunu 5 iş günü içinde sigorta şirketine bildirmesi gerekiyor.Kasko hakkında daha fazla bilgi veya teklif almak için tıklayın.
6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Adres

Bize ulaşın

Bize yaz

 • Gri LinkedIn Simge
 • Facebook
 • Instagram

İnönü Bulvarı İnanç Apt. Kat:1  No:202 Yenişehir- Mersin- Türkiye

0324 329 22 72

Bizi takip edin

Kampanyalardan Haberdar Olun