Ara

KONUT SİGORTASI NEDİR?

Konut Sigortası, içinde yaşadığınız evinizi ve eşyalarınızı yangın, hırsızlık, deprem, terör, sel ve su baskınına karşı güvence altına alabileceğiniz bir sigorta ürünüdür. Ayrıca beklenmedik sebeplerle oluşabilecek onarım ihtiyaçlarınızda tesisatçı, elektrikçi veya çilingir hizmeti  gibi  asistans  hizmetleri de  sunar.
Üstelik eviniz ve içindeki eşyanızın yanı sıra, aile bireylerinin kişisel sorumluluklarını da teminat altına alabilirsiniz.Konut poliçesi yaptırmak için mutlaka ev sahibi olmanız gerekmemektedir, kiracı da olsanız bina teminatı almadan ev içerisindeki eşyalarınızı güvence altına alabilirsiniz.


NELERİ BEYAN ETMELİYİZ?


1-Bina Bedeli (binamızı sıfırdan inşa edip yaparsak ne kadara mal olur?)

2-Eşya Bedeli (evimizin içerisindeki bütün eşyaların toplam bedeli)

3-Cam bedeli (evimizdeki vitrin, pencere ve balkon camları da dahil olmak üzere bütün camların bedeli)

4-Elektronik cihaz (evimizdeki elektronik cihazların toplam bedeli)

5-Nakit para ve Kıymetli Eşya bedeliHANGİ RİSKLERE KARŞI TEMİNAT ALABİLİRİZ?


Ülkemizde güncel olarak sunulan Konut Paket ürünlerinin kapsamı oldukça geniş olup ana ve teminatlar aşağıdaki gibidir;


Yangın, yıldırım, infilak

Sel, su baskını

Yer kayması

Dolu

Deprem

Grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri, kötü niyetli hareketler, terör

Dahili su

Fırtına

Duman

Kar ağırlığı

Kara/hava/deniz taşıtları çarpması

Yangın mali sorumluluğu

Dahili su

Duman

Grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri, kötü niyetli hareketler, terör

Hırsızlık

Çalışanların emniyeti suistimali

Cam ve aynaların kırılması

Hukuksal koruma

Elektronik cihaz sigortası

Ev eşyası/değerli eşya/ziynet eşyası/bina sabit tesisat/nakit para ve kıymetli evrak Sanat veya antika değeri olan tablo, koleksiyon, heykel, biblo, resim, kitap, gravür, yazı, halı ve benzerleri eşyalaranız ile ruhsatlı silahlar, kürk ve ipek halılarınızı teminat altına alabilirsiniz.


Elektrik hasarları

Atmosferik elektriğin, normal veya anormal bir elektrik akımının elektrik jeneratörlerine, transformatörlere, elektrik cihazlarına, dağıtım şebekesine veya bunların ayrılmaz ekleri ile yan ekipmanlarına ve sigortalı konutta bulunan elektrikli ve elektronik cihazlara doğrudan doğruya veya dolaylı olarak verebileceği maddi zararları karşılayabilirsiniz.


İzolasyon yetersizliği sonucu oluşan dahili su hasarları

Bu teminatla izolasyon yetersizliği veya kaybı nedeniyle yağmur ve kar sularının binanın dış cephe veya terasından ya da pencere, kapı, ve pervazlarından(açıklarından) sızması veya girmesi nedeniyle meydana gelen zararlar ile tedrici nemlenme veya ısı farkı nedeniyle oluşan terleme, küflenme vb. nedenlerden kaynaklanan boya, badana vb. iç dekorasyonda meydana gelebilecek hasarların onarım masraflarını sigorta poliçenizden karşılayabilirsiniz.


Elektrik arızasına bağlı gıda bozulması

Buzdolabı ve /veya derin dondurucuların elektrik hasarlarına bağlı olarak arızalanması neticesinde içerisinde bulunan gıda maddelerinizin bozulmasına karşı sunulan teminattır.


Kira kaybı

Bu teminat ile, poliçenizde yer alan rizikolardan birinin gerçekleşmesi sonucu kira mukavelenizde peşin olarak ödemiş olduğunuz kira bedelinin, hasar tarihi ile peşin ödeme yaptığınız sürenin bitiş tarihi arasındaki devreye gün hesabı ile isabet edecek kısmı teminat altına alınmaktadır.


Eşyanın konut dışında da teminat altında bulunması

Konutunuz dışındaki garaj, bahçıvan evi gibi eklentilerde bulunan eşyalarınız da teminata dahildir.


Alternatif ikamet masrafları

Poliçede belirtilen risklerin gerçekleşmesi sonucu (tabii afetler hariç) binanızın oturulamaz hale gelmesi nedeni ile poliçe süresi içerisinde tamir ve yeniden inşaası için gerekli makul müddeti aşmamak kaydıyla ve en çok 12 aya kadar kullanan veya malik sıfatıyla hareket eden kişilerin alternatif konuta ilişkin masrafları teminata dahil edilir.


Kiracılar için boya-badana vb. dekorasyon masrafları

Kiracı tarafından yaptırılan sigortalarda poliçede belirtilen risklerin gerçekleşmesi sonucu sigortalı binada gerçekleşen boya, badana, duvar kağıdı, alçı tavan,kapı,banyo ve mutfak dolapları, lavabo ve klozetleri vb. kiracı tarafından yapılan masraflar kapsam altına alınmaktadır


Konut asistans

Tesisatçı, elektrikçi veya çilingir hizmeti  gibi  asistans  hizmetleri sunulmaktadır Acil sağlık hizmetleri Konut mini onarım hizmeti Halı yıkama / indirimli kuru temizleme hizmeti - Kombi ve klima bakım hizmeti Petek temizliği hizmetiKonut Sigortası Hesaplama İşlemi Nasıl Gerçekleşir?


Konut sigortası hesaplama işlemi sigorta dahilinde bulunan teminatlara uygun olarak gerçekleştirilir. Konut sigortası ana teminatlarına ek olarak ihtiyacınıza uygun olarak seçtiğiniz teminatlar hesaplanarak Konut sigortası primleriniz belirlenir.Buna karşın seçtiğiniz ek teminatların primlerinin hesaplanması Konut sigortası fiyatları için tek başına geçerli olmayacaktır. Özellikle deprem risk bölgelerinin farklılığı, oturduğunuz binanın kat sayısı, konutun bulunduğu kat, bina yapı tarzı gibi durumlarda Konut sigortası primine etki edecektir.


Konut sigortası fiyatları her ne kadar sigorta şirketlerine göre farklılık gösteriyor gibi görünse de ihtiyacınıza uygun ek teminatları seçmeniz olası felaketler sonucunda karşılaşacağınız hasarı minimuma indirmenize destek olur. Bu nedenle ister ev sahibi ister kiracı olun; Konut sigortası yaptırmanız oldukça önemlidir.


Konut Sigortası zorunlu mudur?


Konut sigortası, Dask sigortasının aksine yaptırılması zorunlu tutulmamıştır. Buna karşın deprem dışında da olası tüm felaketler ile uğrayacağınız hasarları güvence altına alan bir sigorta türü olduğu için hem ev sahiplerinin hem de kiracıların Konut sigortası yaptırılması kesinlikle tavsiye edilir.


Konut Sigortası nasıl yapılır?


Konut sigortası sigorta şirketlerine göre gerek teminat gerek fiyat bakımından farklılık gösterse de sigorta poliçesinin sigortalının ihtiyacına uygun olarak hazırlanması oldukça önemlidir. Bu nedenle Konut sigortası yaptırırken sadece ana teminatları içeren standart paketi seçmek yerine diğer ek teminatlara da göz atmanız tavsiye edilir.


Konut Sigortası hasar ödeme işlemi nasıl gerçekleştirilir?


Konut sigortası poliçesinde yer alan olası hasar durumunlarının yaşanması sonucunda sigortalı sigorta şirketine haber verir. Sigorta şirketi evinize gelerek zarar tespiti yaparak zarar miktarını saptar ve ardından kısa bir süre sonra ödemeyi gerçekleştirir. Buna karşın bazı durumlarda sigortalı ve sigorta şirketi arasında zarar tespitinde anlaşmazlık yaşanabilmektedir. Bu gibi uyuşmazlık durumlarında bilirkişi belirlenir ve bilirkişinin zarar miktarına vereceği karar iki tarafı da bağlayacak şekilde kesinleşir.


Konut sigortası hakkında detaylı bilgi veya teklif almak için tıklayınız.11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Adres

Bize ulaşın

Bize yaz

  • Gri LinkedIn Simge
  • Facebook
  • Instagram

İnönü Bulvarı İnanç Apt. Kat:1  No:202 Yenişehir- Mersin- Türkiye

0324 329 22 72

Bizi takip edin

Kampanyalardan Haberdar Olun