Ara

Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir?

Klasik Sorumluluk (Casualty) Sigortaları, işletmelerin/kişilerin 3. şahıslara vereceği maddi ve bedeni zararlardan kaynaklanan sorumluluklarını teminat altına alırken, mesleklerini hatalı şekilde icra etmelerinden kaynaklanan sorumlulukları istisna ederler.Mesleki Sorumluluk Sigortaları işte bu sebeple, teorik olarak zihni faaliyetlerde (intellectual property) bulunan meslek erbabının mesleğini hatalı yapması sonucu sebebiyet vereceği mali zararlara ilişkin sorumluluğunu teminat altına almak için dizayn edilmiştir. 

Örnek

Hatalı işlem yapan noterin müşterisini zarara uğratması

Dava gününü kaçıran avukatın müvekkilini zarara uğratması


Bilgi:

İstisnai olarak Hekim Sorumluluk teminatında bedeni zararlar ve Mimar/Mühendis Mesleki Sorumluluk teminatında bedeni ve maddi zararlar teminat altına alınmaktadır.


Burada "Meslek" tanımı büyük önem arz etmektedir. Bu ürüne teminat sağlanabilmesi için yine teorik olarak kişinin/işletmenin bir "Meslek" erbabı olması, yani; faaliyete kayıtlı bir odanın olması, Yüksek tahsil gerektirmesi, Kendi özel mevzuatı olması gerekmektedir.


Buraya kadar işin Sigortacılık tekniğinde teoride olması gerekeni belirttik.Peki Türkiye'de ?Hazine tarafından yayınlanan Mesleki Sorumluluk Sigortası Genel Şartları'nda zarar türü belirtilmediğinden, meslek tanımı yapılmadığından dolayı, Sigorta Şirketleri de kapsam zenginleştirmek adına İşyeri Paket ürünlerinde otomatik olarak sembolik limitlerle Mesleki Sorumluluk teminatı sunmaya başladı.

İşte pakette yar alanlar meslekler...

Hediyelik eşya satış yerine, marangoza, otele, kimya fabrikasına her türlü zarar (maddi/bedeni/mali) için Mesleki Sorumluluk teminatı sunulabilmektedir.

 

Daha fazla bilgi için tıklayın.9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Adres

Bize ulaşın

Bize yaz

  • Gri LinkedIn Simge
  • Facebook
  • Instagram

İnönü Bulvarı İnanç Apt. Kat:1  No:202 Yenişehir- Mersin- Türkiye

0324 329 22 72

Bizi takip edin

Kampanyalardan Haberdar Olun