Ara

Trafik Sigortası Nedir? Kasko ile arasındaki fark ne?

En son güncellendiği tarih: 18 May 2020

Trafik kazaları ne yazık ki hayatın bir gerçeği. Sigortalar ise bu gerçek ile karşılaşılması durumunda size hem maddi hem de manevi destek sağlayabilecek ürünler. Özellikle Karayolları Trafik Kanunu’nca her aracın yaptırması gereken Zorunlu Trafik Sigortası bu konuda çok önemli.

Zorunlu Trafik Sigortası, kaza nedeniyle yani kasıtlı olmayarak karşı tarafta yaratılan maddi ve manevi hasarı karşılamak amacıyla yaptırılır. Bu sayede trafikte meydana gelebilecek kaza durumlarında oluşan maddi ve manevi yük minimuma indirilebilir.
Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?


Zorunlu Trafik Sigortası, kaza yapılan herhangi bir durumda, kazayı yapan araç sahibinin kabahat ve yarattığı hasar oranına bağlı olarak meydana gelen maddi zararı tamamen veya kısmen karşılayan bir sigorta çeşididir. 2918 Sayılı Karayolları Kanunu gereğince zorunlu hale getirilen yani isteğe bağlı olmayan Trafik Sigortası, kasıtlı olarak gerçekleştirilen ya da hukuki olarak bu yönde karar verilen durumlarda geçerliliğini yitirir. Kara yollarına çıkan tüm motorlu taşıtların, trafik sigortası poliçesini yanında bulundurması faydalıdır.

Trafik Sigortasının Avantajları Nelerdir?


Trafiğe çıkan her araç sahibinin Zorunlu Trafik Sigortası yaptırması birçok avantajı beraberinde getirir.

Sigortanızı yaptırmadan trafiğe çıkmanız durumunda para cezası ile karşılaşabilirsiniz. 2013 yılına kadar, aracınızı kullanırken poliçeyi yanınızda bulundurmanız zorunluydu, fakat artık polisler bilgisayar ortamından da aracın trafik sigortası belgesine ulaşabildikleri için böyle bir zorunluluk yok. Fakat siz yine de dilerseniz belgenizi yanınızda taşıyabilirsiniz. Kısacası bu sigortanın ilk avantajı sizi ceza ödemekten kurtarması.

Kazaya dâhil olan üçüncü şahısları güvence altına alması da sigortanın bir diğer faydasıdır. Diğer bir yandan, poliçe doğrultusunda, vefat ve tedavi teminatından avukatlık giderlerine, araç teminatından kaza başına maddi hasar teminatına kadar ortaya çıkan tüm masrafları karşılayarak hem hatalı tarafı hem de mağdur olan kişileri koruması da Zorunlu Trafik Sigortası’nın önemi konusuna dikkat çeken bir diğer unsurdur.
Kasko ile arasındaki fark nedir?


  • Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası arasındaki en temel fark; birinin zorunlu, diğerinin ise isteğe bağlı olmasıdır.


Bu yüzden trafik sigortası yaptırmadan aracınızı kullanamazsınız, ancak kasko için bu tarz bir mecburiyetiniz yoktur.


  • Zorunlu Trafik Sigortası herhangi bir kaza halinde karşı tarafta oluşabilecek zararları kapsarken kasko, kendi aracınızla ilgili hasarları karşılar. Trafik Sigortası’nın avantajları, karşı tarafın mağduriyetini önlemeye yönelik avantajlardır. Kaskonun faydaları ise poliçe sahibinin mağduriyetini önlemeye yöneliktir.

  • Trafik Sigortası’nın sınırlarını devlet belirler ve sabittir. Bu nedenle oluşabilecek kaza durumlarında karşı tarafın maddi ve bedensel zararları belirli limitler dâhilinde karşılanır. Örneğin karşı tarafta oluşan hasarın toplam tutarı 50.000 TL ve Trafik Sigortasının üst limiti ise 36.000 TL olsun. Bu durumda kazanın oluşmasında payı olan kişi geri kalan 14.000 TL için Trafik Sigortası şirketi tarafından destek alamaz ve bu limit aşımını kendi imkânlarıyla karşılamak zorundadır. Kaskoda ise poliçe kapsamı genişletilebildiği için sınırları sigorta sahibinin kendisi belirler.

  • Zorunlu Trafik Sigortası’nın teminat limitleri belirli oranlarda olsa da Trafik Sigortası fiyatları serbest tarife üzerinden gerçekleştirilir. Bu noktada izlenebilecek en mantıklı yol; en uygun trafik sigortasını araştırıp onu yaptırmaktır. Ancak kasko için aynı durum geçerli değildir. Kasko fiyatları poliçenin neleri kapsadığına göre değişiklik gösterdiğinden temel amaç, kaskonun en ucuzunu değil en avantajlısını bulmaktır.


Detaylı bilgi veya teklif almak için tıklayın.

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Adres

Bize ulaşın

Bize yaz

  • Gri LinkedIn Simge
  • Facebook
  • Instagram

İnönü Bulvarı İnanç Apt. Kat:1  No:202 Yenişehir- Mersin- Türkiye

0324 329 22 72

Bizi takip edin

Kampanyalardan Haberdar Olun