Ara

UÇAK & HELİKOPTER SİGORTALARI

Havayolu şirketlerinin ya da şahısların sahip oldukları uçak ve helikopterin yerde dururken ya da işletilmesi sırasında gövdelerine gelebilecek hasarlara karşı güvence verir . Teminat , araçların piyasa rayiç değerlerine göre verilir . Prim , uçak ya da helikopterin hangi amaçla kullanıldığına göre hesaplanır .

Uçağın tarımsal amaçlı ilaçlamada kullanılması , eğer yolcu taşıyor ise kapasitesi , tarifeli ya da tarifesiz uçuşta olması gibi etkenler prim hesaplamasını direkt olarak etkiler .

Havacılık sigortalarında hem uçağın kendisi ve yükü hasarlara karşı sigortalanmakta , hem de yolculara , üçüncü şahıslara ve alandaki diğer araçlara verebileceği zararlar ile ilgili çeşitli ürün sorumluluk sigortaları yapılmaktadır .

Uçak–Gövde Teminatı ( uçak veya helikopterlerin gövdelerinde veya gövdeye takılı motor ya da diğer parçalarında meydana gelen hasarlar )

Yedek Parça Teminatı ( uçak ve helikopterlerin yedek motor , yedek parça ve ekipmanlarında meydana gelen hasarlar )

Harp Teminatı ( harp , uçak kaçırma , terör ve politik nedenlerden kaynaklanarak uçak veya helikopterin gövdesinde meydana gelebilecek hasarlar )


SİGORTA TANIMLARI

Muafiyet: Belirlenen miktar veya sigorta bedelinin belli bir yüzdesine kadar olan hasarların veya hasarın belli bir yüzdesinin sigortacı tarafından tazmin edilmemesi kararlaştırılabilir .

Bu şekilde belirlenen muafiyet oranlarının poliçeye yazılması gerekir .
Bazı muafiyetler genel şartlarda belirtildiği gibi , bazı muafiyetler de sigortacının teknik karlılık hesaplarına göre insiyatifinde bulunan muafiyetlerdir .

Örnek : terör muafiyeti genel şartlarda % 2 olarak belirtilmişken , kasko hasarlarında sigorta bedeli üzerinden % 1 muafiyet özel şarttır.


Sigorta Başlangıç ve Bitiş :


Sigorta poliçesi , başlangıç ve bitiş tarihlerine göre öğleyin saat 12.00 itibarıyla başlayıp , öğleyin saat 12.00 itibarıyla biter .

Entegral Muafiyet:


Meydana gelen hasar , poliçede belirtilen muafiyet miktarını aştığında hasarın tamamı ödenir, yalnız muafiyet miktarının altında kalan hasar ödenmez . Örn ; Muafiyet tutarı 50.000 $ ise , muafiyet meblağı olan 50.000 $ altındaki hasarlar ödenmez. Hasar 20.000 $ ( tazminat ödenmez ) Hasar 55.000 $ ( hasarın tamamı ödenir )

Sovtaj:


Sigorta şirketinin bedelini ödediği, hasarlı maldır . Sigorta şirketi , hasarlanan malın bedelinin tamamını ödeyip malı sigortalıdan satın alabilir ve piyasada bu malları alan kişilere satabilir. Ya da daha düşük bir bedel ödeyerek hasarlı malı sigortalıya bırakır . Sigortalı , hasarlı malı ya bu malları alan kişilere kendisi satar veya onarıp kullanır .

Avarya:


Bir gemi yolculuğunda geminin veya yükün gördüğü zarardır .

Müşterek Avarya:


Olağandışı zarar ve masrafa , bilerek katlanılan ve faydalanacaklar arasında paylaştırılması kararlaştırılan durumdur.

Özel Avarya:


Herhangi bir kaza sonucu ortaya çıkan ve müşterek avarya dışında kalan olağanüstü hasar ve masraflardır .


Uçak, helikopter sigortaları ve muafiyetler hakında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Adres

Bize ulaşın

Bize yaz

  • Gri LinkedIn Simge
  • Facebook
  • Instagram

İnönü Bulvarı İnanç Apt. Kat:1  No:202 Yenişehir- Mersin- Türkiye

0324 329 22 72

Bizi takip edin

Kampanyalardan Haberdar Olun